Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1390)
Kontakt
@

Zdrowie » Lecznictwo

Sprawdź w ZIP-ie ile NFZ wydał na Twoje leczenie

Od dzisiaj w całej Polsce działa Zintegrowany Informator Pacjenta. Dzięki systemowi, pacjenci mogą sprawdzić historię swojego leczenia. Dowiedzą się ile ono kosztowało, jakie leki refundowane kupowali w ciągu ostatnich 5 lat i ile dopłacił do nich NFZ.

Ubezpieczony, logując się w elektronicznym systemie, możne przede wszystkim sprawdzić czy ma prawo do świadczeń zdrowotnych oraz historię swoich wizyt w gabinetach lekarskich od 2008 r. Przy okazji sprawdzi, z jakich porad lub badań rozliczył się lekarz i ile kosztowało jego leczenie według NFZ. W systemie można znaleźć informację, na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium oraz kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Jest w nim także wykaz leków z wyszczególnieniem, jakie kwoty zapłacił za nie pacjent, a jakie skarb państwa. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ. Portal ma być nadal rozbudowywany. Znajdą się na nim m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Do systemu można zarejestrować się w internecie. Wystarczy wejść na stronę internetową www.zip.nfz.gov.pl, wypełnić formularz rejestracyjny. Niestety, hasło dostępu można odebrać tylko osobiście - w oddziale wojewódzkim lub w punktach terenowych NFZ. W Krośnie punkt taki znajduje się przy ul. Bieszczadzkiej (w budynku starostwa).

Na razie dostęp do ZIP mają tylko osoby pełnoletnie. Możliwość dostępu do historii leczenia dzieci rodzice uzyskają w terminie późniejszym. Również za kilka miesięcy będzie można za jego pośrednictwem zgłaszać do NFZ stwierdzone nieprawidłowości.

Pacjenci nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. ZIP powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Na podstawie danych wyświetlanych w portalu nie jest możliwe zidentyfikowanie osoby, której one dotyczą. Pacjent identyfikowany jest za pomocą specjalnego numeru i hasła, które otrzymuje w NFZ, a po zalogowaniu system poprosi go o zmianę tych danych.
Grzegorz Skwara
2013-07-01
Tagi : NFZ, Zintegrowany Informator Pacjenta

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook