Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1390)
Kontakt
@

Zdrowie » Lecznictwo

Bezpłatna mammografia w powiecie krośnieńskim

    Od 14 do 30 marca można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie, który odwiedzi powiat krośnieński. Badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane jest przez NFZ.

   Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.
   Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Tylko nie wykryty w porę i nie leczony nowotwór piersi jest śmiertelny.

   Najlepszym sposobem na jego wykrycie jest wykonanie mammografi. Badanie to pozwala uwidocznić struktury piersi i wykryć ich ewentualne zmiany. Jest najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania nowotworów piersi, a wczesne jego wykrycie gwarantuje niemal 100% pewności na wyleczenie choroby. Mammografia umożliwia rozpoznawanie guzków o średnicy mniejszej niż 5 mm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania, samobadanie daje szansę na wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

   Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeprowadzane jest u kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest najwyższy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy. Badanie jest bezpłatne raz na 24 miesiące ( w przypadku zachorowań w rodzinie co 12 miesięcy).
   Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.

Badania w mammobusie można będzie wykonać w następujących miejscach:

Iwonicz-Zdrój – 14 oraz 15 marca na parkingu strzeżonym, Aleja Słoneczna
Dukla – 16 oraz 19-20 marca przy MOSiRze, ul. Armii Krajowej 1A
Miejsce Piastowe – 21 oraz 22 marca obok dawnego Urzędu Gminy, ul. Dworska 14
Korczyna – 23 oraz 26 marca przy budynku byłej szkoły, ul. Bpa. S. Pelczara 5
Zręcin – 30 marca przy Domu Ludowy, ul. Łukaszewicza
Wojaszówka – 30 marca przy Urzędzie Gminy, Wojaszówka 115


Mamografia w powiecie krośnieńskim
W takim mammobusie będą się mogły zbadać mieszkanki powiatu krośnieńskiego (foto: fado)
   Badania wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy w Polsce świadczeniodawca, który do wykonywania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce.

   Podczas badania panie będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie „Zyskaj spokój z FADO”. Wśród wszystkich uczestniczek konkursu rozlosowane zostaną: Nagrody Główne w postaci 3 karnetów na tygodniowy wyjazd do Sanatorium w Nałęczowie, a także zestawy kosmetyków Ziaja, kosze słodyczy firmy Bałtyk oraz kupony na bezpłatne badania mammograficzne dla pań, których nie obejmuje Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

   Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie firmy FADO, prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl, a także przyniesienie ze sobą dowodu osobistego.

Grzegorz Skwara
2012-03-01
Tagi : powiat krośnieński, badania, profilaktyka

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook