Galeria
(34349)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1294)
Kontakt
@

Społeczeństwo » Uroczystości

65 lat po krwawej bitwie

   65 lat temu na dukielskich wzgórzach toczyły się zacięte walki w ramach operacji karpacko-dukielskiej. W rocznicę tych wydarzeń w Dukli, Nowosielcach i Zarszynie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające tę jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

   Tegoroczne obchody tradycyjnie już rozpoczęły się na Cmentarzu Wojennym w Dukli. W miejscu gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 roku, spotkali się kombatanci z Polski, Czech, Słowacji, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska i policji.

   Przybyłych na uroczystości gości powitał burmistrz gminy Dukla Marek Górak. Następnie głos zabrali: Wacław Pietrzak prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej, Pavol Seckar - przewodniczący Slovenskeho Zvazu Protifasistickych Bojovnikov, gen. Miroslav Kovac, płk. Aleksander Per - uczestnicy bitwy dukielskiej.


   Dla uczczenia żołnierzy, którzy zginęli w karpackiej bitwie odczytano apel poległych, a żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwę honorową. Delegacje władz państwowych, samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza na Cmentarzu Wojennym w Dukli.

   Druga część dukielskiej uroczystości odbyła się pod Krzyżem Pojednania. Złożenie wieńców i kwiatów poprzedziła wspólna modlitwa w intencji poległych pod przewodnictwem o. gwardiana Krystiana Olszewskiego z dukielskiego klasztoru OO. Bernardynów.

   Dalsza część obchodów odbyła się w Nowosielcach w Zespole Szkół Rolniczych na placu przed pomnikiem II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Kombatantom, wojskowym, przedstawicielom władz wręczono odznaczenia państwowe i medale. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a uroczystości zakończyły się na cmentarzu parafialnym w Zarszynie.

   Jutro uroczyste obchody operacji karpacko-dukielskiej odbędą się w Świdniku na Słowacji. Weźmie w nich udział również delegacja powiat krośnieńskiego.

Grzegorz Skwara
2009-10-05
Tagi : Dukla, patriotyczne, rocznica, wojsko

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook