Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Społeczeństwo » Uroczystości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Msza święta, Marsz Pamięci, występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół w Iwoniczu i wykład naukowy posła Piotra Babinetza – tak mieszkańcy Iwonicza i Gminy Iwonicz-Zdrój obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Iwonickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu rozpoczęły się od Mszy Świętej w miejscowym kościele, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz iwonickiej parafii, ks. dziekan Kazimierz Giera. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Po jej zakończeniu na placu przykościelnym uformowany został Marsz Pamięci. Mieszkańcy Iwonicza oraz sąsiednich miejscowości przy dźwiękach marsza w wykonaniu Orkiestry Dętej z Iwonicza przemaszerowali z biało-czerwonymi flagami i chorągiewkami do Domu Ludowego.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Tam uczniowie Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli losy bohaterów podziemia antykomunistycznego.  Przypomniano m.in. postacie Danuty Siedzikówny „Inki” i swojego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego. Występ zakończył wicedyrektor Leszek Zajdel, który przedstawił okoliczności nadania przez Radę Powiatu Krośnieńskiego w 2010 roku imienia Witolda Pileckiego iwonickiemu Zespołowi Szkół.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

 

Następnym elementem obchodów był wykład Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Piotra Babinetza na temat podziemia antykomunistycznego po 1944 roku w powiecie krośnieńskim.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyła wystawa poświęcona pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Organizatorami społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obok radnego Rady Miejskiej w Iwoniczu Zdroju Grzegorza Nieradki, była Parafia pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu oraz Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu.

 

 

 

Fotorelacja z uroczystości

Relacja filmowa z uroczystości

 
Grzegorz Skwara
2015-03-01
Tagi : Iwonicz, Dzień Pamięci Zołnierzy Wyklętych

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook