Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Religia » Wydarzenia

Modlitwa o trzeźwość

   Kilka tysięcy osób z całej Polski przybyło dzisiaj do sanktuarium w Miejscu Piastowym, by wziąć udział w V Ogólnopolskiej Modlitwie o Trzeźwość naszego Narodu. Była to zarazem inauguracja ogólnopolskiego miesiąca trzeźwości.

   Całość spotkania rozpoczęła się seminarium naukowym "Manipulacja w mediach a trzeźwość", któremu przewodniczył o. prof. Aleksander Posacki SI z Krakowa. W jego trakcie odbyły się liczne prelekcje dotyczące propagowania wstrzemięźliwości oraz trzeźwości wśród osób młodych.

   W dyskusji o wstrzemięźliwości, której hasłem było “Młodzi świadkami trzeźwości”, licznie uczestniczyła również młodzież. Chrześcijańscy naukowcy zajmujący się problemem alkoholizmu ostrzegali, że młodych ludzi wciąga się w nałóg między innymi poprzez reklamę piwa. W ciągu ostatnich kilkunastu lat spożycie piwa w Polsce wzrosło trzykrotnie, a sięgają po nie już gimnazjaliści.

   Modlitewne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00 koncertem pieśni patriotycznych i religijnych 70-osobowej grupy młodzieży (zespół "Soul" z Sanoka i diakonia muzyczna archidiecezji przemyskiej) pod kierunkiem Moniki Brewczak i ks. Tadeusza Białego. W ich wykonaniu rozbrzmiewał śpiew również podczas liturgii.

   Eucharystii, rozpoczętej o godzinie 18.45, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący zespołu ds. apostolstwa trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Razem z nim liturgię celebrowali: abp Józef Michalik - metropolita przemyski i przewodniczący KEP, bp Ignacy Dec - pasterz diecezji świdnickiej, ks. Kazimierz Radzik, przełożony generalny zgromadzenia Świętego Michała Archanioła oraz ponad 90 kapłanów.

   - Przychodzimy powiedzieć: "Księże Bronisławie, będzie Polska, bo będzie trzeźwa, bo Polska zaczyna być trzeźwa tu, w naszych sercach. Będzie Polska trzeźwa i mocna, bo pomożesz nam swoją modlitwą, bo najsłabsi, najbardziej pogardzani w Narodzie, w społeczeństwie, bo dzieci i starcy modlą się, bo najwrażliwsi chwytają ten nerw niebezpieczeństwa w locie i wiedzą, że nie mogą być spokojni, patrząc na brak trzeźwości, ale trzeźwości rozumianej bardzo szeroko" - mówił w homilii ksiądz arcybiskup Józef Michalik. Wiele uwagi poświęcił mitom promowanym przez media, m.in. odchodzeniu od praktyk religijnych, lekceważeniu wiary przez młodzież. A kto chodzi w pielgrzymkach? Spójrzcie na zgromadzoną licznie tutaj młodzież! – wytykał mediom nadużycia ksiądz arcybiskup.

   Organizatorem modlitewnego spotkania w Miejscu Piastowym były Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, Stowarzyszenie "Trzeźwa Polska" oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej w Przemyślu. Im przed końcowym błogosławieństwem podziękował ks. Generał Kazimierz Radzik. Podziękowania na ręce obecnego o. Jana Króla z zakonu redemptorystów – otrzymały również katolickie media, czyli Radio Maryja i Telewizja Trwam, które obok rozgłośni Fara transmitowały 5. Ogólnopolską Modlitwę.

   W procesji z darami ofiarnymi grupa parlamentarzystów złożyła przyrzeczenia abstynenckie. W Modlitwie o Trzeźwość uczestniczyli m.in. senatorowie i posłowie RP: Janina Fetlińska, Piotr Kaleta, Waldemar Kraska, Stanisław Piotrowicz, Zdzisław Pupa, Kazimierz Jaworski, Stanisław Kogut, Stanisław Zając, Jan Bury i Adam Śnieżek.

   Wieczorna audycja "Rozmowy niedokończone" w Radiu Maryja transmitowana była z Miejsca Piastowego, a jej tematem były "Manipulacje w mediach".


Grzegorz Skwara
2009-07-27
Tagi : gm. Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe, trzeźwość, modlitwa, Miejsce Piastowe, sanktuarium

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook