Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1390)
Kontakt
@

Religia » Wydarzenia

Nowy prowincjał redemptorystów z Dobieszyna

   Pochodzący z Dobieszyna 44-letni o. Ryszard Bożek został wybrany na nowego przełożonego prowincji warszawskiej Zgromadzenia Redemptorystów.

   Nowo wybrany prowincjał oficjalnie swoje urzędowanie rozpocznie z dniem 4 lutego przyszłego roku. Zastąpi na tym stanowisku o. Zdzisława Klafkę, który pełnił tę funkcję przez dwie kolejne, trzyletnie kadencje. Obecnie przebywa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tuchowie, gdzie jest wykładowcą liturgiki.

   O. Brożek studiował, na prowadzonym przez ojców dominikanów Uniwersytecie Katolickim Sant'Anselmo w Rzymie, o profilu liturgicznym. Tam też obronił doktorat. Po powrocie do kraju był wychowawcą kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Tuchowie. Obecnie wykłada tam liturgikę.

   Kadencja prowincjała trwa trzy lata, można ją trzykrotnie przedłużyć, jednak po raz trzeci już tylko za pozwoleniem zarządu. Zgromadzenie redemptorystów ma podwójny system wyborczy. Pierwsze trzy tury wyborów, przeprowadzane są w gronie zakonników uprawnionych do głosowania w całej prowincji. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska większości, prawo wyborcze przechodzi na kapitułę zgromadzenia.

   Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów) (skrót CSSR lub CSsR) - założył św. Alfons Maria Liguori w 1732 r. w Neapolu w celu pracy duszpasterskiej wśród ludzi najbardziej zaniedbanych religijnie m.in. przez misje ludowe i rekolekcje. Do Polski redemptorystów sprowadził w 1787 roku św. Klemens i założył pierwszą placówkę w Warszawie. Obecnie zgromadzenie ma 40 prowincji, w których pracuje prawie 5,5 tys. redemptorystów. Wydało czterech świętych i dziewięciu błogosławionych.    W Polsce jest jedna prowincja zgromadzenia, należy do niej 517 Polaków, pracujących w 17 krajach. W naszym kraju redemptoryści prowadzą 16 parafii i opiekują się 4 sanktuariami. Najbliższa placówka redemptorystów znajduje się w Tuchowie ( pow. Tarnów).


Grzegorz Skwara
2007-12-22
Tagi : gm.Chorkówka, Dobieszyn, ludzie

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook