Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Publiczne » Wybory

Nieważne kto głosuje, ważne kto ustala okręgi wyborcze

Do słynnego aforyzmu „nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy” można dodać inny równie aktualny „nieważne kto wystartuje w wyborach, ważne kto ustali mu najlepsze okręgi wyborcze”. Rządzące w gminie Miejsce Piastowe władze powiązane z PO i PSL znały sposób jak nie pozbawić swoich kandydatów szans na powtórne wygranie wyborów.

Do 1 kwietnia samorządy musiały przyjąć uchwały w sprawie podziału JST na okręgi w jesiennych wyborach. Tak też stało się w gminie Miejsce Piastowe. Na sesji odbytej 2 marca wójt  gminy Marek Klara zaproponował radnym projekt uchwały sprawie podziału Gminy Miejsce Piastowe na okręgi wyborcze i ustalenia ich granic. W tych wyborach nie zmieniono podziału na okręgi, bowiem cały przekręt przeprowadzono jeszcze przed poprzednimi wyborami samorządowymi. Przeszedł wówczas bez większego echa, osiągnął swój cel, czyli wybrani zostali kandydaci popierani przez wójta ( i vice versa). Po wyborach wszyscy ekscytowali się ogólnopolskimi dziwnymi wynikami, nikt nie zwracał uwagi na sprawy mikro, dziejące się w jednej miejscowości.

A sprawa rozpoczęła się od zmiany ordynacji wyborczej. Wiktor Skwara i Józef Sidor zostali radnymi jeszcze w wyborach wielomandatowych. Przy podziale na okręgi jaki obowiązywał we wcześniejszych wyborach (czerwona linia na mapie) obaj musieliby startować z jednego okręgu. Co oznaczało, że tylko jeden miałby szansę zostać radnym na następną kadencję. Radni wspólnie z wójtem Markiem Klarą postanowili tak pozmieniać granice, aby nie doszło do „bratobójczej walki” w obozie władzy. Ulica Dębowa, na której mieszka radny Sidor, została przypisana do okręgu, który leży w całkiem innej części wioski, a obie części tak powstałego okręgu rozdziela park dworski i nie łączą je żadne wspólne interesy.

PKW w sprawie wytycznych wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze, zwraca tylko uwagę, że co do zasady nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy, niegraniczących ze sobą jednostek pomocniczych. O tym, że ktoś wpadnie na taki pomysł, aby w jednej wiosce tworzyć okręgi  składające się z enklaw, tylko po to by zapewnić wygraną swojemu kandydatowi PKW chyba nawet nie przyszedł do głowy.

 

 

Ludzie Platformy Obywatelskiej majstrują przy wyborach samorządowych w Targowiskach                                             

Przekręt przedwyborczy zastosowany w 2014 roku przyniósł zamierzone skutki. Obaj radni zostali wybrani na kolejną kadencją. Wiktor Skwara został przewodniczącym Rady Gminy, Józef Sidor jego zastępcą.

 W tych wyborach sytuacja znowu się powtarza. Józef Sidor startuje z listy Platformy Obywatelskiej, Wiktor Skwara z komitetu popierającego wójta Marka Klarę. Komitetu oficjalnie bezpartyjnego, tylko dziwnie tak „troszkę” popierającego PO i PSL. Obaj startują oczywiście z osobnych, specjalnie dla nich przygotowanych przez wójta, okręgów.


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):