Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1390)
Kontakt
@

Publiczne » Samorząd

Rada Powiatu znowu ratuje krośnieński PKS

Na odbytej dzisiaj Nadzwyczajnej Sesji radni powiatu krośnieńskiego jednogłośnie zdecydowali o poręczeniu kredytu 1 miliona złotych dla PKS-u.

Samorząd powiatowy przejmując przed rokiem mocno zadłużony PKS wspomógł firmę poręczając jej milionowy kredyt. Między innymi dzięki tym środkom przedsiębiorstwo mogło dalej funkcjonować. Przeznaczono je również na odprawy dla zwolnionych w ramach restrukturyzacji pracowników. Po roku kredyt miał zostać spłacony ze środków firmy. Chociaż jej sytuacja finansowa uległa poprawie, i zamiast rosnących strat zaczęła przynosić dochody, to nie są one na tyle duże, by pozwoliły na spłatę kredytu. Z tego powodu prezes PKS-u Robert Sołek podjął działania mające na celu przedłużenie ważności kredytu na następny rok. Tym razem powiat miał już „odzyskać” będący w poręczeniu milion złotych, a zabezpieczeniem miał być majątek firmy.

Jednak zdaniem bankowców wydarzenia, które dzieją się od kilku miesięcy w firmie, a zwłaszcza ich klimat medialny, nie świadczą dobrze o biznesowym wizerunku przedsiębiorstwa i nie pozwalają im na przyjęcie takiego zabezpieczenia. W takich okolicznościach jedyną dopuszczalną formą zabezpieczenia może być tylko poręczenie samorządu powiatu krośnieńskiego.

Zarząd Powiatu przychylił się do takiego rozwiązania i na dzisiejszej Nadzwyczajnej Sesji przedstawił radnym uchwałę o poręczeniu kredytu obrotowego w kwocie 1 000 000 zł dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Uzasadniając projekt uchwały  starosta Jan Juszczak przypominał, iż powiat po raz daje szansę tej firmę.

- Teraz podchodzimy do trudnego tematu. Poręczenia. Trudnego dla nas, bo mamy jako powiat, jako samorząd powiatu zapisane swoje zadania, mamy swoje koncepcje i plany na rok przyszły, inwestycyjne zadania – informował  radnych starosta. - Jeśli nie podejmiemy tego poręczenia, kolejnym krokiem jest likwidacja tej firmy. Na dzisiaj bez wzmocnienia linią kredytową to przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować.

Bieżąca działalność firmy wymaga dużego dofinansowania, znajdywania środków z bieżącej działalności, ze sprzedaży biletów, z innych źródeł. Poprzez udzielenie poręczenia dajemy szansę na kilka miesięcy, jak tę szansę wykorzystają w przedsiębiorstwie czyli Zarząd i pracownicy… I  uważam, że powinniśmy dać im tę szansę - przekonywał radnych starosta

Prezes PKS Robert Sołek odpowiadając na pytania radnych o przyszłość spółki potwierdził, że firmę czeka kolejny trudny rok. Cały czas realizowany jest jednak plan naprawczy, który podlega pewnym zmianom ze względu na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak np. ceny paliwa. Przedstawił również ogólne kierunki rozwoju: wprowadzenia dodatkowych kursów dalekobieżnych,  przejęcia stacji obsługi przez jej pracowników, propozycje wprowadzenia samozatrudnienia kierowców na niektórych lokalnych trasach, sprzedaż niewykorzystywanego majątku.

Rada Powiatu Krośnieńskiego

Pomimo głosów wyrażających zaniepokojenie sytuacją jaka panuje w firmie, uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia radni przyjęli jednogłośnie.

 

 Druga podjęta uchwała dotycząca zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Krośnieńskiego polegającej na wprowadzeniu nowego przedsięwzięcia dotyczącego poręczenia oraz zabezpieczenia na 2013 r. planu wydatków bieżących w kwocie 1 mln zł. była konsekwencją przyjęcia uchwały wprowadzającej udzielenie poręczenia.

Czy dzisiejszy gest radnych wpłynie na sytuację w PKS-ie dowiemy się już pojutrze. W środę, w tej samej sali, ma obyć się spotkanie mające na celu zakończenie sporu pomiędzy związkowcami a prezesem firmy. Udział w nim zapowiedziały obie strony konfliktu oraz właściciel spółki czyli Zarząd Powiatu.

 
Grzegorz Skwara
2012-07-30
Tagi : powiat krośnieński, rada powiatu, sesja, starostwo, PKS Krosno, kredyt

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):