Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1391)
Kontakt
@

Kultura » Ludzie

Edward Marszałek Mistrzem Mowy Polskiej

Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. 29 września, w Teatrze Miejskim w Gdyni, odbył się finał XIV edycji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej.

Program Mistrz Mowy Polskiej polega na wyborze osób - znanych w skali ogólnopolskiej , a nawet światowej, ale też i w społecznościach lokalnych - które, według powszechnie uznanych reguł, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.

Finał XIV edycji tego Programu odbył się 29 września w Teatrze Miejskim w Gdyni. Trwająca ponad dwie godziny uroczystość zgromadziła liczną widownię, słuchającą monologów kandydatów nominowanych do nagrody.

Spośród 12 kandydatów, jury w składzie: prof.prof.: Halina Zgółkowa, Adam Bednarek, Bolesław Faron, Jan Mazur przyznało równorzędne tytuły Mistrza Mowy Polskiej czterem osobom. Oprócz Edwarda Marszałka - rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie tytuł przyznano również aktorom: Zofii Kucównie i Szymonowi Sędrowskiemu oraz Waleremu Tankiewiczowi, członkowi zarządu Portu Morskiego w Gdyni.

 

Edward Marszałek Mistrzem Mowy Polskiej

Edward Marszałek „produkował się” nie tylko Gdyni. Niedawno w Krośnie czytał Sienkiewicza.

 

Edward Marszałek jest autorem i redaktorem kilkunastu książek, m. in. „Leśne opowieści z Beskidu”, „Z karpackich lasów”, „Ballady o drzewach”, „Skarby podkarpackich lasów”, „Leśne ślady wiary”, „Las pełen zwierza”, „Wołanie z połonin”, „Żubr przywrócony górom”, „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii”, „Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu” oraz tekstów do albumów „W lasach Podkarpacia” i „Lasy Polski”. Jego teksty popularno-naukowe ukazują się na łamach regionalnych i ogólnopolskich pism.

 

Zdobywając tytuł Mistrza Mowy Polskiej Edward Marszałek, znalazł się w gronie tak wybitnych postaci jak Jeremi Przybora, Anna Dymna, Krzysztof Zanussi czy Irena Kwiatkowska. Nie jest to jego pierwsza nagroda. Wcześniej został laureatem nagrody im. Adama Loreta, otrzymał również główną nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza na Ogólnopolskim Festiwalu „Bieszczadzkie Anioły” w 2003 r., nagrodę Podkarpacki Dziennikarz Roku 2004 za cykl artykułów w kwartalniku „Echo Połonin” czy nagród w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Leśników w Gołuchowie, tytułu „Leśnik Roku 2006” nadanego przez kapitułę „Przeglądu Leśniczego” w Poznaniu.
Grzegorz Skwara
2014-09-30
Tagi : Edward Marszałek, Mistrz Mowy polskiej, nagroda

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook