Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Kultura » Koncerty

„Bieszczady bez granic” na krośnieńskim Pleyelu

W dniu 5.02.2015r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w ramach X Międzynarodowego Forum Pianistycznego BIESZCZADY BEZ GRANIC odbył się koncert na zabytkowym fortepianie Pleyel z 1862 r., który należy do najcenniejszych zabytków muzealnych, a poza tym mimo zaawansowanego wieku w dalszym ciągu jest sprawnym instrumentem.

Honorowy patronat nad jubileuszową X edycją  forum objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, a w komitecie honorowym znaleźli się m.in. pani Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

„Bieszczady bez granic” na krośnieńskim Pleyelu

Koncert  poprowadził pan MaxymilianBylicki- absolwent AMFCw Warszawie w klasie fortepianu, który przez wiele lat zajmował się problematyką zarządzania w kulturze, łącząc doświadczenie artystyczne z doświadczeniem w zarządzaniu administracją publiczną oraz przedsiębiorstwami rynkowymi.

 

„Bieszczady bez granic” na krośnieńskim Pleyelu

W koncercie udział wzięli młodzi zdolni pianiści z Polski, Ukrainy, Rosji, Słowacji oraz Litwy, którzy zmagali się z utworami takich kompozytorów jak Scarlatti, Mozart, czy Haydn.

 

„Bieszczady bez granic” na krośnieńskim Pleyelu

Niestety prawdopodobnie był to już ostatni koncert na fortepianie z epoki Chopina. Wymaga on konserwacji, ale w programie operacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie znalazły się na nią środki. Być może dlatego, że F. Chopina w Krośnie prawdopodobnie nie było, lub - co bardziej prawdopodobne - instrument ten nie znajduje się w stolicy.

 
Mateusz Pastuszak
2015-02-06
Tagi : Muzeum Podkarpackie, koncert, Pleyel

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook