Galeria
(32832)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1270)
Kontakt
@

Gospodarka » Komunikacja

Dalekobieżne pociągi powrócą na krośnieńskie tory

Po 5 latach przerwy PKP planuje wznowić dalekobieżne połączenia kolejowe w południowej części województwa podkarpackiego. Zgodnie z zapowiedzią od grudnia pociągi mają kursować na trasie Zagórz - Kraków – Warszawa - Gdynia.

Kolejowe połączenia Krosna z centralną Polską zawieszone zostały w połowie 2009 roku. Od tamtego czasu sprawa przywrócenia połączeń powracała już wielokrotnie. Jednak na przeszkodzie uruchomieniu połączenia Zagórz - Gdynia  stał m.in. brak lokomotyw spalinowych oraz stan linii kolejowej Rzeszów – Jasło - Zagórz. Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele przewoźnika określali termin uruchomienia takiego połączenia na grudzień 2015 roku.

Ostatnio w PKP nastąpiło przyspieszenie. Po modernizacji linii kolejowych na trasie Rzeszów – Jasło - Zagórz, modernizacji taboru i zakupie 10 nowych spalinowych lokomotyw PKP Intercity potwierdziło, że planuje uruchomienie codziennych połączeń do Zagórza od grudnia tego roku.

Połączenia będą realizować pociągi, których wagony dołączane zostaną do TLK „Monciak” (Zakopane-Gdynia). Trasa będzie wiodła z Gdyni przez Iławę, Warszawę, Centralną Magistrale Kolejową, Kraków i Rzeszów. Na odcinku od Rzeszowa do Zagórza wagony będzie ciągnęła lokomotywa spalinowa, ponieważ ta linie nie jest zelektryfikowana. PKP Intercity początkowo będzie korzystać z lokomotywy pożyczonej od podmiotów zewnętrznych, za rok ma już dysponować własną.

 

Wstępny rozkład jazdy zakłada następujące godziny odjazdów TLK „Monciak” z poszczególnych miast: Gdynia 19:27, Warszawa 00:15, Kraków 03:27, Rzeszów 07:57, przyjazd do Zagórza 11:13. W drodze powrotnej: Zagórz 18:28, Rzeszów 22:05, Kraków 02:13, Warszawa 04:50, przyjazd do Gdyni 09:34.

 
Grzegorz Skwara
2014-10-01
Tagi : komunikacja, kolej, pociągi, połączenia kolejowe

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook