Galeria
(32832)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1270)
Kontakt
@

Gospodarka » Komunikacja

Koniec strajku w krośnieńskim PKS-ie. Autobusy wyjadą na trasy

W nocy zakończył się trwający od środy strajk w krośnieńskim PKS. Związki zawodowe i właściciel zawarły porozumienie. Od dziś przywrócone zostają, zgodnie z rozkładem jazdy, wszystkie kursy autobusów. Przez najbliższe pół roku pasażerowie mogą spokojnie podróżować ”pekaesami”.

Przedstawioną w piątek przez starostę krośnieńskiego Jana Juszczaka propozycję zakończenia strajku Komitet Protestacyjno-Strajkowy odrzucił po kilkuminutowych negocjacjach. Musiało upłynąć trochę czasu, by do protestujących dotarły słowa jakie usłyszeli od starosty, że odwołanie prezesa i niewyciąganie konsekwencji wobec strajkujących jest już i tak daleko posuniętym ustępstwem ze strony właściciela przedsiębiorstwa, a dalsze strajkowanie to tylko narażanie firmy na kolejne straty finansowe, z których zakład już nie będzie w stanie się podnieść. Prostą konsekwencją takiego postępowania będzie zgłoszenie w poniedziałek lub wtorek wniosku o upadłość firmy i utrata pracy ponad 230 osób.

Zaczęła się również zmieniać sytuacja wewnątrz firmy. Coraz więcej pracowników chciało pracę podjąć już w piątek. Doszło nawet do przekroczenia prawa przez protestujących, którzy użyli siły w stosunku do kierowców zamierzających wyjechać na swoje trasy.

Do kolejnych rozmów doszło więc z inicjatywy związków zawodowych, których  reprezentanci pojechali w sobotę do starosty i poprosili o „niezwłoczne podjecie rozmów”. Rozmowy trwały również w niedzielę. Punktem wyjścia była propozycja przedstawiona w piątek przez starostę, i zasadniczo te propozycje pozostały w końcowym dokumencie. Dodatkowo zagwarantowano w umowie, to co słownie obiecywał starosta, czyli powrót do pracy zwolnionego dyscyplinarnie z pracy Eugeniusza Szczamburę niezwłocznie po korzystnym dla niego  prawomocnym wyroku Sądu Pracy I instancji. Zagwarantowano również stabilizację pracy na najbliższe miesiące.

Tuż przed północą w niedzielę 26 sierpnia. podpisano zawierające 5 punktów porozumienie pomiędzy Zarządem Powiatu Krośnieńskiego wykonującym prawa właściciela, a  Komitetem Protestacyjno – Strajkowym.

Strony ustaliły, że:

1. Rada Nadzorcza PKS odwoła z funkcji prezesa PKS Pana Roberta Sołka w dniu 26 sierpnia 2012 roku.

2. W dniu 26 sierpnia 2012 roku o godzinie 23.50 zakończony zostanie strajk okupacyjny w PKS w Krośnie, a praca będzie podjęta w pełnym zakresie w dniu 27 sierpnia zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

3. Wykonujący czynności Prezesa Zarządu PKS Pan Piotr Masłowki nie wyciągnie konsekwencji służbowych wobec uczestników strajku.

4. Przewodniczący Komitetu Protestacyjno Strajkoweg Pan Eugeniusz Szczambura zostanie niezwłocznie przywrócony do pracy na mocy prawomocnego wyroku Sądu Pracy w pierwszej instancji pozytywnego dla powoda.

5. Spór zbiorowy zostaje zawieszony do momentu powołania nowego prezesa, jednak nie dłużej niż do końca 2012 roku, a przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia niniejszego porozumienia strona związkowa nie podejmie strajku.

 

Pod porozumieniem podpisali się członkowie Komitetu Protestacyjno – Strajkowego i Zarząd Powiatu Krośnieńskiego.
Grzegorz Skwara
2012-08-27
Tagi :

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook