Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Gospodarka » Inwestycje

W Iskrzyni otwarto pierwszą w Polsce parafialną instalację fotowoltaiczną

W Iskrzyni odbyło się dzisiaj otwarcie pierwszej w Polsce, parafialnej instalacji fotowoltaicznej. Powstała na półhektarowej, należącej do parafii, działce. Panele przetwarzające energię słoneczną na prąd mają powierzchnię 12 arów. Jej moc to prawie 200 kilowatów.

Instalacje fotowoltaiczne to ważny element tzw. energetyki rozproszonej, która pozwala na tzw. dywersyfikację dostaw energii. Jej rozwój dofinansowuje budżet państwa ze znacznym wsparciem Unii Europejskiej. Podobnych inwestycji, jak zapowiada ministerstwo rozwoju, będzie więcej.

Nowo otwarta farma jest własnością spółki “Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Częstochowskiej w Iskrzyni Sp. z o.o.”, w której parafia ma większościowy udział.

Koszt inwestycji to blisko milion złotych. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie Unii Europejskiej.

Parafialna instalacja fotowoltaiczna w Iskrzyni

Parafialna instalacja fotowoltaiczna w Iskrzyni

To pierwsza z planowanych 300 takich instalacji. W pierwszej transzy, do końca bieżącego roku, ma ich powstać ok. 60, dla których zakończono już wszelkie procedury formalno-prawne.

W sobotę mieszkańcy Iskrzyni, księża i proboszczowie podkarpackich parafii, samorządowcy i parlamentarzyści, uczestniczyli w oficjalnym otwarciu i poświęceniu farmy.

Obecny na uroczystości otwarcia Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju pogratulował inicjatywy i współpracy wielu podmiotów, dzięki którym powstał ten projekt. - Rząd zabezpieczył pieniądze na tego typu inwestycje. Pozwolą one zwiększyć pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, czego oczekuje od nas Unia Europejska.
Grzegorz Skwara
2019-03-23
Tagi : instalacje fotowoltaiczne

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook