Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1459)
Kontakt
@

Gospodarka » Inwestycje

Coraz bliżej do S-19

Odcinek drogi ekspresowej S-19 od Babicy do Barwinka będzie budowany wcześniej niż zakładały to plany sprzed kilku lat. Wspomniany odcinek drogi został wpisany na listę podstawowych przedsięwzięć w Kontrakcie Terytorialnym. Dokument został podpisany podczas konferencji „Teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego układu komunikacyjnego Podkarpacia. Na horyzoncie pojawiają się też inne inwestycje, które pomogą ułatwić życie krośnieńskim kierowcom.

    

Dołączenie budowy odcinaka drogi ekspresowej S19 z Babicy do Barwinka dołączono aneksem do Kontraktu Terytorialnego, który dziś uroczyście podpisano w G2A Arenie w Jasionce. W imieniu samorządu województwa podpis złożył marszałek Władysław Ortyl, a stronę rządową reprezentował Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W tym ważnym momencie towarzyszyli również Tomasz Poręba, europoseł, który od lat zabiegał o tę drogę zarówno w instytucjach europejskich, jak i na forum krajowym, a także posłowie Bogdan Rzońca, Wojciech Buczak, Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

    - Podkarpacie, makroregion Polski Wschodniej, długo czekał na taką decyzję polskiego rządu. Wreszcie wszyscy mieszkańcy, przedsiębiorcy doczekaliśmy się takiej decyzji, która rzeczywiście wpłynie na rozwój gospodarczy Podkarpacia i całej Polski. Jestem zaszczycony, że mogę w imieniu polskiego rządu złożyć podpis pod tym dokumentem – mówił wiceminister Adam Hamryszczak.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował natomiast szczególnie premier Beacie Szydło za szybkie decyzje, które doprowadziły do podpisania aneksu do Kontraktu Terytorialnego. To historyczna chwila. Dziś trzeba podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tego faktu. Dziś możemy powiedzieć światu, wszystkim krajom ze szlaku Via Carpathia, że Polska nadąża a nawet wyprzedza innych w tym projekcie. Dziś fakty się dokonują – mówił marszałek dodając, że czuje się zaszczycony składając podpis pod aneksem.

 

Kontrakt terytorialny to rodzaj umowy między rządem a samorządem, który wskazuje inwestycje do realizacji w regionie, które mają strategiczne znaczenie dla całego kraju.

 Kontrakt podpisano w grudniu w 2014 roku. Większość województw dokonała tego wcześniej, ale marszałek Władysław Ortyl negocjował wpisanie kluczowego odcinka S19 chociaż na listę rezerwową. Teraz droga z Barwinka do Babicy jest na liście podstawowej.

Już w grudniu 2016 roku przyznano blisko 70 milionów na prace koncepcyjne tego odcinka, a wcześniej zabezpieczono finansowanie budowy fragmentu z Rzeszowa do Babicy. W czerwcu rząd RP podniósł limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, zapisując na Via Carpathię 21 mld zł.

 

Podczas konferencji zostały także podpisane listy intencyjne z przedstawicielami samorządów w związku z planowanymi inwestycjami drogowymi w województwie. (foto. puw)

Jeżeli intencje zostaną zrealizowane, dla krośnieńskich kierowców przybliży się autostrada A4. Będzie można na nią wjechać w dwóch nowych węzłach. Jeden powstanie w Ropczycach, drugi w Pilznie. Do tego drugiego zostanie wybudowany łącznik będący przedłużeniem drogi DK 73 biegnącej z Jasła do Pilzna.  Zadanie to jest rozszerzeniem zakresu rozbudowy DK 73 na odcinku Jasło-Pilzno będącego w trakcie przygotowania przez GDDKiA.

Łatwiej też pojedziemy w Bieszczady. Od Miejsca Piastowego do Sanoka planowana jest budowa nowej drogi dwujezdniowej na o parametrach drogi klasy GP w ciągu DK 28”. 

Według podpisanego dokumentu, realizacja zadania doprowadzi do bezpośredniego skomunikowania S19 z miastem Sanok, a tym samym połączy komunikacyjnie miasta: Jasło, Krosno, Rymanów, Sanok, Zagórz, Lesko, Ustrzyki Dolne. Wskazana inwestycja poprawi dostępność komunikacyjną do ww. miast pełniących funkcje przemysłowe i turystyczne oraz do polsko – słowackich i polsko – ukraińskich przejść granicznych jak również polepszy warunki rozwoju obszarów atrakcyjnych turystycznie tj. Beskidu Niskiego i Bieszczad oraz miejscowości uzdrowiskowych, zlokalizowanych w południowej części województwa. Przyczyni się również do usprawnienia łączności transportowej pomiędzy S19 i  A4 a terenami przemysłowymi i inwestycyjnymi południa województwa w tym Podstrefą Sanok, Podstrefą  Zagórz, Podstrefą Krosno oraz Podstrefą Jasło.

 
Grzegorz Skwara
2017-10-16
Tagi : S19

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):