Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Gospodarka » Inwestycje

Pociągi pojadą pod Lwowską

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego podpisano dzisiaj porozumienie ramowe dotyczące wspólnej realizacji projektu komplementarnego w zakresie likwidacji problemów komunikacyjnych na skrzyżowaniach układu drogowego z linią kolejową nr 108 na terenie miasta Krosna. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a Miastem Krosnem przy udziale Województwa Podkarpackiego.

Porozumienie jest elementem działań mających doprowadzić do realizacji na terenie Krosna inwestycji polegającej na rewitalizacji linii kolejowej nr 108 przy uwzględnieniu obniżenia niwelety torów na odcinku ok. 2 km., co umożliwi powstanie skrzyżowania dwupoziomowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 991 w ciągu ulicy Lwowskiej a także ulic Piastowskiej i Hallera w Krośnie. W praktyce oznacza to, że przejazdy kolejowe na tych ulicach zostaną zlikwidowane a pociąg będzie przejeżdżał pod drogą. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 – mówi dr Tomasz Soliński Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

 

Należy dodać, że realizacja tego przedsięwzięcia przyniesie korzyści wszystkim stronom porozumienia. Dla mieszkańców Krosna oraz osób podróżujących zarówno drogą krajową nr 28 jak i koleją realizacja tego projektu przyczyni się do upłynnienia ruchu poprzez wyeliminowanie zatorów drogowych powstających głównie w ciągu ul. Lwowskiej, które w godzinach przejazdu pociągu sięgają drogi krajowej. W efekcie realizacji tego komplementarnego projektu znacząco poprawi się stan infrastruktury drogowej na odcinku pomiędzy DK28 ul. Podkarpacka  a przebudowanym odcinkiem DW nr 991 ul. Niepodległości poprzez wprowadzone rozwiązania komunikacyjne, miejsca parkingowe i strefę zieleni.

Przebudowa torów w Krośnie

Pociągi na Krośnie –Mieście wkrótce zjadą do podziemia

Zdecydowanie zwiększy się bezpieczeństwo zarówno dla pieszych jak kierujących w wyniku budowy dwupoziomowych skrzyżowań, co jest istotne zarówno dla nas jak i PKP PLK. Wprowadzenie ruchu pociągów ,,pod drogę” również zmniejszy koszty funkcjonowania LK 108. Należy wyjaśnić, że od strony technicznej obniżenie niwelety torów, odbędzie się poprzez wykorzystanie obecnego ukształtowania terenu tzn. zostanie zmniejszone pochylenie podłużne z 17,5‰ do max. 12,5‰. W dużym uproszczeniu oznacza to, że pociąg nie będzie miał do pokonania tak dużego wzniesienia na tym odcinku i dzięki temu przewoźnik będzie mógł zwiększyć tonaż przewożonych towarów z obecnych 1500T do 2500T. Do tego dochodzi również większa prędkość pociągów i tym samym czas przejazdu, które są dzisiaj istotnym czynnikiem konkurowania na rynku przewozów – dodaje Tomasz Soliński.

            Realizacja tego zadania, w połączeniu z planowaną budową łącznicy kolejowej łączącej linie nr 106 i  nr 108 mającej na celu maksymalne skrócenie czasu podróży pociągiem pomiędzy Rzeszowem a Krosnem i całą południową częścią naszego Województwa, przyczyni się do poprawy efektywności transportu kolejowego.

 

 
UMKrosno
2016-11-09
Tagi : przebudowa, pociągi, Krosno Miasto

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):