Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1459)
Kontakt
@

Gospodarka » Inwestycje

Krosno i Powiat Krośnieński przebudują kolejne drogi

Wojewoda zatwierdziła listę inwestycji drogowych, na które samorządy dostaną w tym roku pieniądze. Na przebudowę i rozbudowę dróg będą je mogły wydać m.in. Powiat Krośnieński i Gmina Krosno. Cztery krośnieńskie gminy przedstawiły zbyt słabe projekty, by mogły otrzymać dofinansowanie na ich realizację.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki zatwierdziła listę wniosków złożonych przez samorządy z regionu do programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. W tym roku z tego programu jest dla Podkarpacia ponad 50 mln zł. Pieniądze zostaną podzielone w połowie pomiędzy powiaty i gminy. Po ocenie projektów środków wystarczyło dla 14 powiatów i 24 gmin.

Wśród 14 powiatów znalazł się Powiat Krośnieński. Pozytywną ocenę otrzymała przebudowa 7,3 kilometrów  dróg powiatowych: Korczyna – Kombornia – Jabłonica Polska, Korczyna  - Krościenko Wyżne i Olszyny – Jabłonica Polska.  W ramach tej inwestycji wybudowane będą też chodniki, a na części dróg wzmocniona zostanie nawierzchnia w Korczynie i Krościenku Wyżnym. Ogólna wartość projektu wynosi 5 376 tys. zł. Powiat przy współudziale gmin zapewnia połowę środków. Drugą połowę będzie wynosić dofinansowanie.

Nie przeszła jednak druga wnioskowana przez powiat inwestycja. Przebudowa 12 kilometrów dróg powiatowych: Rogi – Lubatówka – Lubatowa, Dukla – Lubatowa, Równe – Lubatówka będzie musiała jeszcze zaczekać. Powiat gotów był na tę inwestycję wyłożyć 3,5 miliona, ale do całkowitej wartości projektu brakuje jeszcze 3 miliony.

W kategorii dróg gminnych bardzo wysoko, bo na drugim miejscu, znalazł się projekt Gminy Krosno. Otrzymał aż 28 punktów. W jego ramach wybudowana zostanie droga łącząca ul. Żwirki i Wigury z ul. Lelewela, która również zostanie przebudowana. Na prace prowadzone na odcinku 1,235 km. Krosno wyłoży 4,823 miliona, a Skarb Państwa dołoży kolejne 3 miliony złotych.

 

Na dofinansowanie nie „załapały się” w tym rozdaniu gminy: Korczyna, Miejsce Piastowe, Rymanów i Wojaszówka. Złożone przez nie projekty  zostały zbyt nisko ocenione, by mogły liczyć na państwowe dotacje.

I tak Gmina Korczyna (12 pkt.)  nie otrzyma  pieniędzy na przebudowę dwóch dróg gminnych w Korczynie wraz z budową łączącego je mostu (inwestycja na 1,723 mln. zł.). Jeszcze niżej w rankingu jest Gmina Miejsce Piastowe, która nie otrzyma dotacji  na  przebudowę ulic Łukasiewicza, Markiewicza i Suchodolskiego w Targowiskach (inwestycja 3,194 mln. zł.)

Półtora kilometra dróg w Rymanowie i Klimkówce za 1,033 mln. zł. nie przebuduje Gmina Rymanów, podobnie jak Gmina Wojaszówka  870 metrów drogi gminnej w Ustrobnej za pół miliona złotych. Chyba, że gminy znajdą te środki we własnych budżetach. Jeżeli nie to będą czekać na nowe rozdania, ale mogą też przeprowadzić prace w zakresie ograniczonym do posiadanych środków.
Grzegorz Skwara
2016-01-26
Tagi : Krosno, powiat krosnieński, inwestycje, drogi, remonty

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook