Galeria
(35828)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1391)
Kontakt
@

Gospodarka » Firma

Prezydent Krosna wręczył Nagrody Gospodarcze

Podczas Forum Gospodarczego uroczyście zakończono konkurs promujący wyróżniające się krośnieńskie firmy. Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Krosna w kategorii Innowator i Eksporter nagrody zdobyła spółka FA Krosno, w kategorii Inwestor nagrodę zdobyła firma Splast, a Goodrich Aerospace Poland była najlepsza w kategorii Pracodawca. Nagrodę specjalną otrzymała KHS Krosno, a wyróżnienie firma Eco-line.

- Celem konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Krosna jest promowanie wyróżniających się firm, które inwestują, wdrażają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy na terenie Krosna oraz osiągają sukcesy w zakresie eksportu, a  wszystko to wpływa na pozytywny wizerunku miasta. I my możemy się również tym szczycić – wyjaśniał zebranym na Forum Gospodarczym Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Tomasz Soliński.

- Udział w konkursie był bezpłatny. W konkursie mogły uczestniczyć firmy, które posiadają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Krosna, dodatkowo takie, które przestrzegają przepisów prawa i nie posiadają zaległości w płatnościach o charakterze publiczno – prawnym.

Regulamin konkursu przewidywał następujące kategorie:

·           „Inwestor” – za zrealizowanie inwestycji na terenie Krosna,

·           „Innowator” – za wdrożenie innowacji w ramach prowadzonej działalności na terenie Krosna,

·           „Pracodawca” – za utworzenie nowych miejsc pracy,

·           „Eksporter” – za sukcesy osiągane na rynkach międzynarodowych.

Ocenę zgłoszeń konkursowych przeprowadziła Kapituła powołana przez Prezydenta Miasta Krosna, w składzie: Przewodniczący  dr Tomasz Soliński – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Paweł Bachota – Prezydent Unii Przedsiębiorczych, Miranda Trojanowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów i Bogusław Kogut – Prezes Zarządu Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego KRINTECH Sp. z o.o. Kapituła rekomendowała Prezydentowi laureatów nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych.

Statuetkę Nagrody Gospodarczej zaprojektował i wykonał krośnieński artysta Maciej Habrat. Statuetka jest wykonana ze szkła, w którym zatopione jest złoto, które układaja się w zarys symbolu Krosna, czyli dzwonnicy Kościoła Farnego.

 

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Krosna 2015

Kategoria „Inwestor” – SPLAST Sp. z o.o. Sp.k.

Kryterium decydującym o przyznaniu nagrody w kategorii „Inwestor” była wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na terenie Krosna.

Zwycięzcą jest firma, która w latach 2012 – 2014 poniosła największe nakłady inwestycyjne. Firma ta zainwestowała ponad 40 milionów złotych i utworzyła w Krośnie 85 nowych miejsc pracy. Dziś już wiemy, że to nie koniec – w planie są kolejne inwestycje, kolejne nowe miejsca pracy. Laureat jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie. To kluczowy dostawca tworzyw sztucznych dla motoryzacji, branży elektronicznej, AGD, kosmetycznej i budowlanej oraz czołowy europejski producent profesjonalnego sprzętu do utrzymania czystości.

 

Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Krosna - Kategoria „Inwestor” – SPLAST Sp. z o.o. Sp.k.

  

Kategoria „Innowator” – FA Krosno S.A.

W kategorii „Innowator” była brana pod uwagę liczba i skala wprowadzonych rozwiązań innowacyjnych.

Zwycięzca utworzył w Krośnie dział badawczo – rozwojowy. Opracował wiele rozwiązań innowacyjnych w skali światowej. Na szczególną uwagę zasługują:

- sprężyna gazowa z dwiema strefami tłumienia, pozwalająca na dokładniejszą prędkość otwierania klapy bagażnika lub silnika i łagodniejsze wyhamowanie prędkości zamykania klapy bagażnika lub silnika;

- sprężyna gazowa o wysokim stopniu zabezpieczenia korozyjnego;

- unikatowa technologia produkcji sprężyn gazowych, polegająca na optymalnej konfiguracji poszczególnych urządzeń i linii względem siebie oraz zaplanowaniu przepływu surowców i produktów pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji.

Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Krosna - Kategoria „Innowator” – FA Krosno S.A.

 

Kategoria „Pracodawca” – Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.

W kategorii „Pracodawca” kryterium przyznania nagrody był przyrost liczby miejsc pracy na terenie Krosna w okresie od 2012 r. do 30 czerwca 2015 r.

Zwyciężyła Firma, która od wielu lat jest motorem lokalnej gospodarki. To firma z kapitałem amerykańskim, działająca w branży lotniczej. Specjalizuje się w produkcji części, podzespołów oraz podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych, m.in. Boeing, Airbus, Bombardier, Lockheed Martin, Gulfstream, F-16, F-35, F-18.

W latach 2012 – 2015 utworzyła w krośnieńskiej fabryce 118 nowych etatów. Firma zatrudnia w Krośnie w tej chwili w sumie 579 osób.

Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Krosna -Kategoria „Pracodawca” – Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.

 

Kategoria „Eksporter” – FA Krosno S.A.

W kategorii „Eksporter” brane były pod uwagę sukcesy eksportowe, które przyczyniają  się do budowania pozytywnego wizerunku Krosna. Oceniano wartość eksportu (waga – 40%) oraz liczbę rynków zbytu (waga – 60%).

Firma, która jest liderem rankingu i otrzymała nagrodę, eksportuje swoje produkty do 23 krajów świata. Wartość eksportu w ubiegłym roku to ok. 14 mln euro. W latach 2012 – 2014 firma zainwestowała w Krośnie ponad 16 milionów złotych.

 

Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Krosna - Kategoria „Eksporter” – FA Krosno S.A.

 

Regulamin przewidywał możliwość przyznania nagród specjalnych w trybie pozakonkursowym. Prezydent skorzystał z tej możliwości i postanowił nagrodzić dwie firmy.

 

Nagroda Specjalna – Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A.

Nagrodę specjalną w trybie pozakonkursowym otrzymała firma, która działa w Krośnie od ponad dziewięćdziesięciu lat. Jest jednym z największych krośnieńskich pracodawców i w sposób wyjątkowy kreuje wizerunek naszego miasta w kraju i za granicą.

Pomimo tego, że znajduje się w stanie upadłości, zatrudnia, inwestuje, odnosi sukcesy. Nagroda jest dowodem uznania za przezwyciężenie trudności związanych z kryzysem gospodarczym. Zatrudnia ok. 2 200 osób. W ostatnim czasie zatrudnienie zwiększyło się o ok. 250 osób.

 

 

Wyróżnienie Specjalne – ECO-LINE PIOTR POTOCKI

Prezydent docenił jeszcze jedną firmę, która wiele znaczy dla miasta. Może być przykładem do naśladowania i inspiracją dla każdego, kto zaczyna swój biznes. Właściciel firmy rozpoczął od niewielkiej, kilkuosobowej działalności, dziś zatrudnia ok. 30 osób i ciągle zwiększa zatrudnienie. Finalizuje inwestycję w krośnieńskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Wdraża innowacyjną technologię produkcji urządzeń do malowania proszkowego.

 

 

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Studia Piosenki SWING, działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

                                                

 Relacja filmowa z uroczystości wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Krosna na serwisie TeleKrosno.pl

 

 
Grzegorz Skwara
2015-10-27
Tagi : FA Krosno, Splast, Goodrich Aerospace Poland, KHS Krosno,Eco-line

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook