Galeria
(37117)
Katalog firm
(84)
TeleKrosno
(1481)
Kontakt
@

Edukacja » Gimnazjum

Uczniowie z Dukli najlepiej znają Parki Krajobrazowe

Uczniowie z Dukli wygrali wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego - „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tym samym zostali reprezentantami Podkarpacia w organizowanym w czerwcu ogólnopolskim finale. Uczestnikom dzisiejszych zmagań gratulowała Maria Kurowska – członek zarządu województwa.

W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbył się dzisiaj etap wojewódzki XVIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Konkurs organizowany jest corocznie przez Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski.

W dzisiejszym konkursie udział wzięło dziewięć czteroosobowych drużyny – reprezentujących szkoły gimnazjalne z gmin, wchodzących w skład parków krajobrazowych i ich otulin, położonych na terenie województwa podkarpackiego.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testów z zakresu biologii i geografii oraz wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych województwa podkarpackiego, przygotowanych przez ogólnopolskiego koordynatora konkursu (Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych) i 15 pytań wojewódzkich przygotowanych przez pracowników Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Dodatkowo uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków objętych ochroną ścisłą i częściową roślin oraz zwierząt.

Po ocenie prac przez Komisję Jury, składającą się z pracowników obu Zespołów Parków Krajobrazowych oraz Przedstawiciela Departamentu Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wyłoniono zwycięską ekipę.

I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli pod opieką Małgorzaty Kusiak, w składzie: Aleksandra Belczyk, Wiktora Jakieła, Aleksandra Smaś i Bartosz Zych.  Zespół z Dukli będzie reprezentować Województwo Podkarpackie na etapie ogólnopolskim konkursu, który odbędzie się w dniach 3-7 czerwca w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Pałac i Folwark Łochów.

Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół w Dukli

Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół w Dukli ( foto: UMWP)

 

    - Wiedza, którą zdobywaliście przygotowując się do konkursu jest naprawdę imponująca. Bardzo wam jej gratuluje, szczególnie, że prowadzi ona do miłości. Miłości do przyrody, miłości do środowiska, w którym żyjemy. Tak się składa, że pochodzicie z terenów gdzie parki krajobrazowe funkcjonują. Żyjecie wśród przyrody, poznajecie ją. Ufam, że to doświadczenie przełoży się na wasze dalsze życia i osobisty rozwój – mówiła Maria Kurowska.

 

Uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy oraz narody, które wręczyła Pani Marszałek Maria Kurowska. Nagrody były współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.
Grzegorz Skwara
2019-03-26
Tagi : Zespoł Szkół Nr 2, Dukla, Karpackie Parki Krajobrazowe

Podziel się :


Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz:


       Podpis :      

Komentarze (0):
Facebook